Як державні установи мають адаптувати свої сайти для людей із вадами зору

Для програми розвитку е-врядування та е-демократії EGAP, що реалізовується в Україні за підтримки Швейцарської Конфедерації, важливою складовою є створення сайтів та платформ для органів державної влади та місцевого самоврядування, котрі будуть адаптовані для людей із особливими потребами, у тому числі — із вадами зору. Це стосується в першу чергу сайтів, котрі забезпечують надання адміністративних послуг для населення.

Як можна врегулювати проблему доступності відкритих даних та державних сайтів

Проблема українських проектів полягає не лише у тому, щоби запровадити спеціальні можливості в інтерфейсі (голосовий супровід чи додаткову версію із інверсійними кольорами чи збільшеними елементами). На сьогоднішній день в Україні немає єдиних стандартів або методичних рекомендацій щодо розробки адаптованих веб-сайтів для людей із проблемами зору. Тому єдиним варіантом залишається використання норм та рекомендацій міжнародного рівня та вивчення закордонного досвіду із запуску веб-сайтів та сервісів, адаптованих для цієї категорії населення. Що ж може запропонувати міжнародна практика?
Наразі можна виділити два основних документи, визнаних на міжнародному рівні у якості стандартів із оцінки рівня доступності сайтів для людей з обмеженими можливостями. Перший із них — The Web Content Accessibility Guidelines 2.0 (WCAG 2.0). Це — добірка методичних рекомендацій, розроблена міжнародним консорціумом World Wide Web Consortium (W3C). W3C – міжнародна організація, що розробляє відкриті стандарти для інтернет-сервісів, створює специфікації для HTML, CSS тощо.

Консорціум W3C створив окрему ініціативу щодо доступності веб-ресурсів під назвою «Web Accessibility Initiative» (WAI). Її метою є розробка стандартів доступності для веб-браузерів, засобів розробки веб-контенту та інших інструментів для людей з обмеженими можливостями. Саме у результаті діяльності робочої групи із веб-контенту в рамках ініціативи WAI стала розробка зазначених методичних рекомендацій щодо доступності сайтів – WCAG.
Інший нормативний документ, який варто взяти до уваги при адаптації українських сайтів держустанов до вимог та очікувань людей із вадами зору — Розділ 508 Закону про Реабілітацію США. Цей нормативний акт прийнятий досить давно: він був прийнятий 1973 року і став першою законодавчою ініціативою у створенні рівних умов для людей із особливими потребами. 1998 року до розділу 508 зазначеного закону були внесені зміни, що заборонили федеральному уряду США закуповувати товари та послуги, що не є повністю доступні для людей з обмеженими
можливостями, включаючи послуги веб-дизайну. На базі цього розділу законодавчого акту були створені відповідні стандарти, оприлюднені 21 грудня 2000 року.

Що потрібно реалізувати, аби сайти були доступними для людей із вадами зору

Основний принцип, що закладений у зазначених вище документах, включає в себе декілька обов’язкових складових. На них потрібно зупинитися докладніше:
• На сайтах із державними послугами та сайтах установ центральної і місцевої влади має бути використане заповнення атрибутів альтернативного тексту (alt) для всіх графічних елементів, що мають не декоративну функцію, з чітким описом зображення та його функції;
• Варто додати субтитри на сайтах для всіх аудіо- та відеоматеріалів;
• Якщо сайт використовує таблиці, слід вдаватися до спрощення та коректного створення таблиць, з чітким зазначенням рядків та стовпчиків заголовків та відповідності комірок таблиці заголовкам;
• Сторінки сайту мають бути адаптовані для перегляду без прив’язки до кольорів;
• Доступність для людей із вадами зору передбачає також створення форм внесення інформації з послідовними логічними переходами між полями, наявністю всіх підписів та підказок щодо заповнення.

Як перевірити сайт на відповідність міжнародним рекомендаціям

Якщо запускається новий чи перезапускається вже існуючий онлайн-сервіс центральної чи місцевої влади, спрямований на надання онлайн-послуг населенню, включаючи людей із проблемами зору, варто скористатися декількома способами перевірки на сумісність та відповідність такого сайту міжнародним методичним рекомендаціям із доступності. Ось як це можна зробити:

1. Застосувати перевірку за спрощеним контрольним списком у відповідності до:
контрольного списку WCAG 2.0 (англ.);
контрольного списку Розділу 508 Закону про Реабілітацію (англ., рос.).

Обидва ці списки мають характер рекомендацій, а не офіційних міжнародних стандартів, але все одно можуть слугувати гарним індикатором сумісності ваших сайтів із вимогами щодо інклюзивної доступності.

2. Перевірити сайт на доступність за допомогою сервісів з читання тексту з екрану, таких як JAWS Screen Reader, NonVisual Desktop Access (NVDA) та VoiceOver.

Для реалізації цього формату перевірки вам знадобляться:
• Методичні рекомендації The Web Content Accessibility Guidelines 2.0 (WCAG 2.0).
• Сторінка Секції 508 Закону про Реабілітацію Section508.gov.
• Читач тексту JAWS Screen Reader.
• Читач тексту NonVisual Desktop Access (NVDA).
• Читач тексту VoiceOver.

Сподіваємося, що запровадження подібних стандартів та перевірок на рівні проектів із відкритими державними даними в Україні допоможе інклюзивній доступності не лише для сервісів, створених в рамках EGAP Challenge, але й в цілому для вже існуючих онлайн-платформ та сайтів органів центрального і місцевого урядування.

Олексій Зелів’янський, координатор компоненту “Е-послуги”

01032, Київ вул. Саксаганського 96 оф. 501

+380 44 2060448

info@egap.in.ua