Громадянська освіта та електронна демократія у навчальних закладах

21-23 жовтня 2016 р. у Києві (Пуща Водиця) відбувся методологічний семінар «Громадянська освіта та електронна демократія у навчальних закладах», ініціатором проведення якого виступила ВМГО «Українська студентська спілка» за підтримки програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади» EGAP, Інституту модернізації змісту освіти МОН України, Міністерства молоді та спорту України, проекту «Академія навичок».

Учасниками семінару стали, передусім, ті освітяни, які активно працюють у напрямку поширення громадянської освіти, є розробниками відповідних  курсів та програм для учнівської та студентської молоді, учасники проектів, покликаних сприяти розвитку демократії в Україні, представники академічної спільноти. Більше 200 учасників майже з усіх областей України виявили бажання взяти участь в обговоренні анонсованих тем,  серед яких –  «Електронна демократія в місцях зі слабким інтернет покриттям – як впроваджувати?», «Формування громадянської компетентності та навчання інструментам електронної демократії педагогічного складу та менеджменту освіти», «Що заважає педагогічній спільноті користуватися електронними сервісами?», «Електронна демократія на рівні школи – якою вона може бути?» тощо.

У контексті основної теми заходу – розвиток сталого громадянського суспільства в Україні за допомогою впровадження інноваційних онлайн технологій – обговорювалися нові поняття, пов’язані з розвитком електронної демократії в Україні і світі. Зокрема, порушувалися питання щодо ролі ІКТ у розвитку демократії, співставлення «електронної демократії» з «електронним урядуванням», сервісів е-демократії та можливості їх використання в навчальному процесі й освітньому середовищі.

Йшлося про шляхи і методи формування (як у вчителів/викладачів, так і у молодих громадян) ключових компетентностей ХХІ століття (соціальної, громадянської, інформаційно-цифрової), визначених у проекті Нової української школи, через впровадження стандартів і засад, що покладені в основу роботи з інформацією і сприяють розвитку демократичного суспільства.

Учасники спілкувалися  та співпрацювали з експертами та консультантами, які презентували цікавий міжнародний та вітчизняний досвід в питаннях розвитку та поширення е-демократії та антикорупційної освіти: Йорданкою Томковою – консультантом програми EGAP, міжнародною експерткою з електронної демократії, Олександром Щелоковим – керівником проекту Е-data, радником першого заступника Міністра фінансів; Сергієм Лобойко – співавтором Закону України «Про електронні петиції», експертом Реанімаційного Пакету Реформ, консультантом KyivSmartCity; Олесею Архипською – експертом з електронного врядування ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна”.

У форматі вебінару відбулося спілкування з естонською колегою Aet Kiisla, викладачкою та експерткою  Narva College of the University of Tartu, яка поділилася з учасниками своїми спостереженнями щодо історії становлення та розвитку електронної демократії в Естонії.

Поєднання різних методів роботи (фокус-група,  SWOT-аналіз, «світове кафе») та опрацювання їх результатів допомогли учасникам сформувати спільне бачення поняття «електронна демократія», виокремити можливості та ризики на шляху впровадження громадянської освіти та електронної демократії в систему освіти.

Всі дні роботи семінару учасники активно працювали над основним завданням – розробленням дорожньої карти з імплементації  інструментів електронної демократії як складової громадянської освіти в систему загальної освіти України; аналізом шляхів і методів впровадження електронної демократії в систему освіти в цілому з метою формування громадянської компетентності усіх суб’єктів освітнього процесу.

Модерували захід Марія Богуслав (заступник директора Інституту модернізації змісту освіти МОН) та Надія Семчук (начальник відділу соціальної роботи та етики Інституту модернізації змісту освіти МОН), яким вдалося створити теплу дружню та невимушену атмосферу для спілкування однодумців, обговорення планів щодо співпраці в рамках майбутнього пілотного проекту, метою якого є розвиток громадянської освіти в Україні, імплементуючи інноваційні інформаційно-комунікаційні технології та інструменти електронної демократії.

14690968_1154154754634299_3531730210468872822_n

 

20161022_151124